várandósság súlygyarapodás

Súlyos kérdés – avagy mennyi hízás normális a várandósság alatt?

A legtöbb kismamában a várandósság egy bizonyos pontján felmerül az a kérdés, hogy tulajdonképpen mennyi hízás is számít normálisnak vagy egészségesnek. A válasz – mint a legtöbb esetben – most sem egyértelmű. Azt viszont mindenképp leszögezhetjük, hogy nem kell “kettő helyett enned”.

Talán sokak számára meglepő, de valójában a várandósság alatt mindössze 15 százalékkal nő a test energiaszükséglete. Tehát amennyiben komplikáció- és különleges körülményektől mentes terhességről van szó, még a 9. hónapban is max 500 kalóriával kell többet bevinni naponta, mint a várandósság előtt. A babának persze rengeteg energiára és tápanyagra van szüksége az egészséges fejlődéshez, ezért természetesen az étkezési szokásaidnak is meg kell változniuk. Ez alapvetően viszont nem azt jelenti, hogy az eddigi 2 túrógombóc helyett most 4-et kell majd enned, hanem hogy különös figyelmet kell fordítanod arra, hogy tápanyagokban és vitaminokban gazdag legyen az étrended.

Az egészséges táplálkozás azonban nem azt jelenti, hogy nem fogsz hízni. Ezen kár is stresszelni! A várandósság alatt felszedett plusz kilóknál semmi sem természetesebb! Ráadásul nem minden mérlegen látott plusz kilóért te vagy a felelős; a súlytöbblet a pici növekedéséből, a magzatvíz súlyából, és egyéb – a terhességgel összefüggő – tényezőkből adódik össze. Egy körülbelül 10-14 kilós súlygyarapodás a következőképpen bontható le:

  • Baba: 3-4 kg
  • Méhlepény: 0,9 – 1,4 kg
  • Magzatvíz: 0,9 – 1,4 kg
  • Mell: 0,9 – 1,6 kg
  • Nagyobb vértömeg: 1,8 kg
  • Testzsír: 2,2 – 4,1 kg

Azt viszont, hogy mennyit normális hízni a terhesség alatt nem igazán lehet megcáfolhatatlanul megállapítani, hiszen ez egyénenként nagyon eltérő lehet. Eredeti súlyod jelentősen befolyásolhatja a későbbi hízás mértékét: aki eredetileg vékony általában több kilót szed fel a terhesség alatt, mint az aki már a várandósság előtt is rendelkezett súlyfelesleggel. Nagy általánosságban elmondható, hogy egy átlagos testalkatú nőnél a 8 és 15 kg közötti súlytöbblet számít egészségesnek. Ikerterhesség esetén természetesen sokkal jelentősebb – 15 és 25 kg közötti – súlygyarapodásra kell számítani. A testsúly növekedésének üteme is változó egyénenként, hiszen például van aki a reggeli rosszullétek miatt a terhesség korai szakaszában nem hízik. Sőt! ilyenkor a fogyás sem ritka.

Fontos, hogy lehetőleg ne stresszelj túl sokat a súlyodon, hiszen a tested változása egy teljesen természetes folyamat és semmi szégyellnivaló nincs benne. Emellet persze az is fontos, hogy kiemelt figyelmet szentelj a helyes táplálkozásnak, hiszen ezzel biztosíthatod kisbabád egészséges fejlődését. Orvosod vagy védőnőd pedig mindig legyen tisztában a téged ért változásokkal, hiszen így tudja neked és a kicsinek személyre szabottan, a lehető legjobb ellátást nyújtani.

A PregHello alkalmazásban egy egész fejezetet szenteltünk a várandós étkezésnek. Itt írunk a fontos tápanyagokról, sőt trimeszterenként is bemutatjuk az ideális étkezést. A cikksorozatot a PregHello Tudástárban találod meg.

Hozd magad képbe a magyar várandósgondozással, vizsgálatokkal, a szülés menetével és még sok hasznos várandóssági témával kapcsolatosan!

A Magyar Védőnők Egyesülete minden kismamának hivatalosan ajánlja

További
Bejegyzések

szülés aranyóra

Mi az az aranyóra és miért olyan fontos?

Az aranyóra a kisbaba megszületését követő első 1-2 óra, amikor az újszülött valójában is megérkezik a világba és adaptálódni kezd a környezetéhez. Ez az 1-2 óra azonban nemcsak a kisbaba számára nagyon fontos, hanem a szülőknek is, akik a babájukkal ebben a nagyon intim, bensőséges időszakban jelennek meg először családként.

Tovább olvasom »
babaköszöntő idézetek

A legszebb idézetek egy kisbaba köszöntésére

Egy kisbaba érkezése mindig örömteli esemény a családi és a baráti körben egyaránt. A kis csoda üdvözlésére azonban nem is olyan egyszerű megtalálni a megfelelő szavakat, mint azt elsőre gondolnánk. Szerencsénkre, sok költő, zenész és író van, aki nálunk sokkal ügyesebben forgatja a szavakat.

Tovább olvasom »
testünk elfogadása a szülés után

Testünk elfogadása szülés után

Mind tudjuk, hogy a várandósság alatt testünk szinte felfoghatatlan változásokon és megpróbáltatásokon megy keresztül annak érdekében, hogy egy új életet teremtsen. Sokszor valahogy mégis abban a pillanatban hajlamosak vagyunk megfeledkezni erről az egyáltalán nem elhanyagolható tényről, hogy kisbabánknak életet adtunk.

Tovább olvasom
stresszmentes várandósság karácsony

Az ünnepek alatt is stresszmentesen

A Karácsony, a Szilveszter és a köztes egy hét az év azon időszaka amikor végre csak a családunkra és a szeretteinkre koncentrálhatunk. Pár napig békében, harmóniában kikapcsolódunk, majd boldogan köszöntjük az előttünk álló új évet. Mármint elméletben…

Tovább olvasom
téli babavárás

Mire figyelj, ha télen vársz babát?

A várandósságnak minden évszakban megvannak a maga kihívásai – nincs ez másként a téli terhességgel sem. Amikor babát vársz, a szokásosnál érzékenyebb a szervezeted, így könnyebben gyűjthetsz be például egy megfázást vagy fertőzést.

Tovább olvasom

Maradjunk kapcsolatban!

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy mindig első kézből értesülhess a legújabb tartalmakról, fejlesztésekről és kedvezményekről!

Ez a weboldal sütiket használ a jobb felhasználói élmény érdekében. További részleteket az  Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz.