Attól a pillanattól kezdve, hogy a várandósság ténye bizonyossá válik, egy dolog számít igazán: hogy kisbabád egészséges legyen, és biztonságban tudjon fejlődni a pocakodban. Persze nem véletlenül hívják ezt az állapotot áldottnak, és nagyon jól teszed, ha nem úgy gondolsz magadra ebben az időszakban, mint akinek állandóan veszélyben van az egészsége. Ettől függetlenül azonban fontos a baba fejlődésének folyamatos nyomon követése, hiszen csak így lehet kiszűrni és megelőzni az esetlegesen felmerülő problémákat. Éppen ezért a folyamatos és megfelelő terhesgondozás létfontosságú a várandósság alatt.
Mit jelent pontosan a terhesgondozás?
A várandósgondozás egy védőháló a baba és a mama körül, melynek fontos megelőző és segítő szerepe van. Célja az anyuka egészségének megőrzése, valamint a pici egészséges fejlődésének és majdani világra jövetelének elősegítése. Mindemellett pontos menetét jogszabály határozza meg, melynek szabályait be kell tartani. Fontos kritérium például, hogy minimum 4 alkalommal részt kell venned rajta, máskülönben elveszted az egyszeri anyasági támogatásra való jogosultságod. Ezenfelül, a gondozás intézménye által leszel hivatalosan is terhes – ez pedig nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy később szülési szabadságra tudj menni.
A terhesgondozás a várandósság tényének megállapításával kezdődik, amit aztán a 9 hónap alatt elosztva számos különböző vizsgálat követ. Ezen vizsgálatok közé tartoznak például az ultrahang vizsgálatok, a non-stressz teszt, a terheléses vércukor vizsgálat, valamint a kombinált teszt.. és még sokáig sorolhatnánk. Szintén a terhesgondozás része a kismama szülésre, szoptatásra, valamint a kicsi gondozására való felkészítése, lelki támogatása. Mindezek biztosítása pedig a szülész-nőgyógyász szakorvos, a háziorvos és a védőnő, valamint (a kismama választása esetén) a szülésznő együttes feladatköre.
Elsőre talán meglepő lehet, hogy ilyen sokszereplős ez a feladat, sokszor nagy is a kavarodás a kismamák fejében azzal kapcsolatban, hogy kihez, mikor és miért kell fordulni, melyik egészségügyi dolgozónak meddig terjed a szakképzettsége és jogköre. Fontos tehát tisztázni, hogy kihez tartoznak az egyes várandóssággal kapcsolatos feladatok és vizsgálatok. Aggodalomra azonban nincs ok, hiszen pontosan ezért készítettünk egy teljes körű leírást a várandósgondozással kapcsolatos tudnivalókról! 😉 A PregHello tudástárában részletekbe menően olvashatsz arról, hogy a várandósságod során melyik szakemberhez miért és mikor kell fordulnod.